Haber

Valiliğin Alkol Yasaklamasında İlk Ceza Moda’da Verildi

İlk ceza, İstanbul Valiliği’nin geçtiğimiz günlerde açıkladığı açık alanda alkol tüketimini yasaklayan kararda verildi. Özgür Düşünce Derneği’nin Kadıköy’de düzenlemek istediği “içkini al gel” etkinliğine katılan 3 kişiye para cezası verildi.

Derneğin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, hukuka aykırı olduğu belirtilen uygulamayla ilgili yasal işlem başlatacakları belirtildi.

İstanbul Valisi Davut Gül’ün yayınladığı “Alkol Satışı ve Alkollü İçki Tüketimini” düzenleyen genelge tepkilere neden olurken, tartışmalı uygulamanın etkileri de görülmeye başlandı.

Hür Fikir Derneği’nin Kadıköy Moda’da Valilik genelgesine aykırı olarak düzenlediği ‘İçkini al gel’ etkinliğine katılan 3 kişiye ’emre aykırı davranış’tan para cezası verildi.

Uygulanan idari süreci kabul etmeyen dernek, genelgeye aykırı olarak yasal haklarını kullanacaklarını belirtti.

Derneğin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım şöyle:

“Bu akşam (09.09.2023) İstanbul Valiliği’nin 18.08.2023 tarihli “Alkol Yasağı” genelgesine karşı özgürlüklerimizi ve haklarımızı korumak amacıyla planladığımız “İçkini Al Gel” etkinliğimiz kapsamında bu akşam (09.09.2023) saat 18:00’da toplandık. Medyada geniş yer bulan ve açıkça yasalara aykırı olan bir olay. Kadıköy Moda Sahili’nde alkol tüketimi kolluk kuvvetleri tarafından engellenmiş ve derneğimizin üç kurucu üyesi hakkında 5326 sayılı Kanun’un “Emirlere aykırı davranış” başlıklı 32. maddesi uyarınca idari işlem başlatılmıştır. Yönetim Kurulu Başkanımız ve diğer kurucu üyelerimize hukuka aykırı olarak dayatılan emirler ve bunun sonucunda uygulanan idari süreç kabul edilemez. Anayasa, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Kanunlara aykırı olan bu idari süreç ile birlikte söz konusu Valilik genelgesi karşısında tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı saygıyla beyan ederiz.’

karliova-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu