Ekonomi

BP Tesla ile 100 Milyon Dolarlık Anlaşma İmzaladı

İngiliz petrol devi BP, elektrikli araç şarj istasyonları için Tesla ile 100 milyon dolarlık anlaşma imzaladı. BP Pulse ile istasyonlarında elektrikli şarj olanağı sunan şirket, şimdi de Tesla Supercharger şarj istasyonlarıyla bu ağını genişletmenin peşinde.

BP, Tesla Superchager elektrikli şarj istasyonlarıyla elektrikli otomobil zamanına göz kırpıyor

Konunun değeri Tesla Supercharger istasyonlarının ilk kez BP gibi başka bir marka altında kullanılacak olmasından kaynaklanıyor. Tabii BP gibi petrol çağının değerli bir markasının bu işe yatırım yapması daha da anlamlı. Bildiğiniz gibi BP sadece akaryakıt istasyonları olan bir şirket değil. Bu anlamda İngiliz şirketinin dünyanın her yerinde petrol rafinerileri, petrol çıkarma tesisleri gibi önemli yatırımları var.

Elbette burada BP Pulse markası öne çıkıyor. Şirket, petrol ve petrol ürünleriyle aktif bağlarına rağmen uzun yıllardır elektrikli otomobil pazarına da yatırım yapıyor. BP Pluse bu anlamda şarj istasyonlarıyla ABD’de de yaygınlaşmayı hedefliyor.

Şu anda ABD’de 28 BP Pulse’un içinde DC portlu bir elektrikli şarj istasyonu bulunmaktadır. Ancak elektrikli şarj istasyonları konusunda rekabetin en üst seviyede olduğu ülkeler arasında ABD yer alıyor. Bu anlamda pazarı domine eden en küçük rakibin bile 2000 şarj noktası bulunuyor.

Tesla Türkiye’de deprem! (Bu neden oldu?)

Bu nedenle şirket 100 milyon dolarlık bir Tesla Supercharger istasyonu satın almaya karar verdi. Böylece İngiliz Petrol devi, elektrikli araç şarj istasyonu yarışında rakiplerine yaklaşma imkanına sahip olacak. Tamam ama BP 100 milyon dolarla kaç tane Tesla Supercharger satın alabilir? Cihaz oranları ve vergi oranları her eyalette farklı olsa da yaklaşık 1000 adet Supercharger satın alınacağı iddia ediliyor. Bu, BP Pulse için önemli bir büyüme.

ABD’de bu kadar büyük bir şarj istasyonu ağı olmasına rağmen bazı bölgelerde hala elektrikli şarj istasyonu kuyrukları oluşuyor. BP’nin satın alacağı Tesla Supercharger istasyonları 250 kW’a kadar güç sağlama yeteneğine sahip.

Peki sizce BP ile Tesla arasındaki bu anlaşma zamanın sonunun işareti mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

haber-gumushacikoy.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu