Haber

10 yılda bir ilk: Salih Mutlu Şen Mısır Büyükelçisi oldu

Türkiye ve Mısır, diplomatik çıkarlarını geliştirmek için temaslarını artırdı ve 4 Temmuz’da yapılan açıklamada, ilişkiler büyükelçilikler düzeyine yükseltildi. İki ülke 10 yıl aradan sonra karşılıklı büyükelçi atama kararı aldı.

Bazı büyükelçilerin atanmasına ilişkin karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararla Türkiye Cumhuriyeti’nin Mısır Arap Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak Salih Mutlu Şen atandı.

Diğer atamalar şöyle: Türkiye Cumhuriyeti Paraguay Büyükelçiliği’ne Konsolosluk İşleri Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Kül, Fransa Cumhuriyeti’ndeki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne Yunus Demirer atandı.

Nevzat Uyanık, Türkiye Cumhuriyeti’nin Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı Daimi Temsilcisi olarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin İspanya Krallığı Büyükelçiliği’ne Nüket Küçükel Ezberci ve Türkiye Cumhuriyeti Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Muhammet Mücahit Küçükyılmaz olarak atandı.

ESKİ BÜYÜKELÇİ ‘İSTENMEYEN ADAM’ İLAN EDİLDİ

Türkiye’nin eski Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, 23 Kasım 2013’te Mısır Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı ve Mısır’ın Ankara’daki temsil seviyesinin Maslahatgüzar seviyesine düşürüldüğü söylendi. İstenmeyen adam ilan edilen Botsalı’nın en geç 29 Kasım 2013’te ülkeyi terk etmesi istendi.

Türkiye ise Mısır’ın geçici maslahatgüzarlarını Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak, bire bir kararlar alındığını bildirdi. (HABER MERKEZİ)

koprukoyajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu